پایگاه رسمی آئین نذرطبیعت
اطلاع رسانی فعالیت های آئین نذر طبیعت و گزارش اقدامات انجام شده

مرکز بازپروری حیات وحش اهواز فراخوان مرکز بازپروری حیات وحش اهواز فراخوان نجات حیات وحش گیلان ساخت آبشخور در منطقه دیمه بهبهان نجف آباد و نذر طبیعت توزیع علوفه و دانه توسط محیط بانان در منطقه درمیان سربیشه آرادان و نذر طبیعت یاری پویش نذرطبیعت به منطقه سربیشه خراسان جنوبی درخواست کمک فوری به حیات وحش منطقه سربیشه در برف سنگین تصاویر وحوشی که از علوفه پروژه بجستان تغذیه میکنند کاشمر و نذر طبیعت #نذرطبیعت داره فراگیر میشه عظیم؛ چوپان دوستدار حیات وحش در یزد پارک ملی توران #نذرطبیعت این بار فرهنگی نذرطبیعت متفاوت در کبیرکوه دره شهر #نذرطبیعت در هشتمین شماره ماهنامه سپهر اقتصاد پارک ملی کویر


فراخوان ساخت آبشخور و تأمین علوفه در مناطق حفاظت شده سفیدکوه خرم آباد و سیاهکوه اردکان

با شروع فصل گرما و کم آبی و خشک شدن چشمه های طبیعی در طبیعت، حیات وحش برای رفع نیاز خود مجبور می‌شوند برای پیدا کردن آب در جستجو و تکاپو باشد و در این راه با خطرات مختلفی همچون نزدیک شدن به سکونت‌گاههای انسانی و احتمال شکار، عبور از جاده‌ها و برخورد با خودروها و... مواجه باشد.

برای رفع این معضل می‌توان در همان محل چشمه‌های طبیعی مخازن ذخیره آب به صورت سنگ و سیمان یا منبع پلاستیکی احداث نمود و در فصل زمستان و بهار آن‌ها را پر نمود و در فصل کم آبی و گرم تابستان با لوله‌کشی و نصب شناور آب را در یک آبشخور برای استفاده حیات وحش پخش نمود. در برخی از مناطق به دلایل مختلفی این مخازن و آبشخورها را در محلی جز چشمه طبیعی تعبیه می‌کنند و برای پر کردن آن‌ها از تانکرهای چرخدار و تراکتور کمک می‌گیرند.ظرفیت مخازن احداثی به طور متوسط ده هزار لیتری بوده و مدت زمان ماندگاری آن بسته به جمعیت حیات‌وحش منطقه ممکن است تا سه ماه دوام داشته باشد.

ارزش کار ساخت آبشخور آنقدر مهم و حیاتی است که به طور مثال در پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان یزد پس از ساخت آبشخور شاهد حضور یوزپلنگ بر سر آن آبشخور بودیم و نیز در منطقه حفاظت شده کالمند مهریز در صورت احداث مخزن و آبشخور دیگر شاهد تصادفات جاده‌ای آهوانی که برای آب خوردن مجبور به عبور از جاده هستند نخواهیم بود. به علت خشکسالی‌های مداوم در پارک ملی سیاهکوه یزد نیز پوشش گیاهی بسیار ضعیف شده و حیات وحش منطفه مثل بزکوهی با بحران تغذیه مواجه هستند و برای رفع این معضل اقدام به توزیع علوفه می‌شود.

پویش نذرطبیعت پس از اجرای چندین پروژه موفق با حمایت شما عزیزان در مناطقی از استان های خراسان ، گیلان ، یزد و... این بار نیز قصد دارد به همت شما همراهان هزینه احداث مخزن ذخیره آب و آبشخور در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم آباد به مبلغ پنج میلیون تومان و نیز تهیه ده تن علوفه برای منطقه حفاظت شده و پارک ملی سیاهکوه اردکان را به ارزش ده میلیون تومان تامین نماید.

جهت حمایت به لینک زیر مراجعه کنید

http://fundorun.com/campaign/reward/1000057

همچنین میتوانید به صورت مستقیم به شماره کارت زیر واریز نمائید:

6104337867665380

بانک ملت بنام رضاعلی اصل

پارک ملی سیاهکوه

پارک ملی سیاه کوه با مساحت ۸۰,۷۸۶ هکتار در جوار منطقه حفاظت شده سیاه کوه (مساحت منطقه حفاظت شده سیاه کوه ۱۲۴۹۹۶ هکتار می‌باشد) در محدوده بین استان های یزد و اصفهان واقع شده و بخش‌های جنوبی این منطقه از نظر تقسیمات سیاسی کشوری در استان یزد و بخش‌های شمالی آن در استان اصفهان قرار دارد. سیاه‌کوه در مجاورت یکی از وسیع‌ترین عرصه‌های بیابانی کشور قرار گرفته است و اکوسیستم های متنوعی نظیر کویر، بیابان، استپ و نمکزار در این عرصه دیده می‌شوند. با توجه به اقلیم و موقعیت جغرافیایی منطقه، هیچ‌گونه رودخانه دائمی در پارک ملی سیاه کوه وجود ندارد و تنها در زمان بارندگی‌های شدید، رودخانه‌های فصلی و موقتی منطقه آبدار می‌شوند. مهمترین منابع تامین کننده نیاز آبی حیات وحش شامل چشمه‌ها و سنگ‌آب‌هاست و منبع اصلی تامین آب مورد نیاز گونه‌های کوهزی ارتفاعات سیاه‌کوه به ویژه کل و بز نیز سنگ‌آب‌ها هستند.

 حیات‌وحش پارک ملی و منطقه حفاظت شده سیاه‌کوه عبارتند از: کل و بز، قوچ و میش، جبیر، گرگ، شغال، روباه معمولی، شاه روباه، پلنگ، یوزپلنگ آسیایی، کاراکال، کفتار، خرگوش، تشی، خارپشت ایرانی، هامستر خاکستری، موش خانگی، دوپای کوچک، پامسواکی بزرگ و روباه شنی

 

منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد

مساحت آن 69500 هكتار مي باشد. این منظقه در سال ۱۳۴۷ به عنوان شکار و تیراندازی ممنوع تحت حفاظت قرار گرفت و سپس در سال ۱۳۶۹ با وسعت ۶۸۷۷۶ هکتار به منطقه حفاظت شده سفیدکوه ارتقاء یافت. منطقه حفاظت شده سفیدکوه با دامنه ارتفاعی ۱۱۲۰ تا ۳۱۷۰ متر با ۶۰۰ میلی متر بارندگی دمای متوسط ۱۱ درجه سانتی گراد دارای اقلیم مدیترانه‌ای معتدل است. رودخانه‌ها و آبشارهای فصلی فراوان، غارهای متعدد و تنوع زیستی گیاهی و جانوری و صخره‌های صعب‌العبور و زیبا، جنگل‌های سرسبز بلوط با درختان تنومند از جاذبه‌های اکوتوریستی منطقه حفاظت شده سفیدکوه به شمار می‌روند. اکثر مردم این منطقه به دامداری و کشاورزی مشغولند.

جانوران شاخص منطقه حفاظت شده سفیدکوه عبارتند از: سنجاب ایرانی، کل وبز، خرس قهوه‌ای، پلنگ، گربه وحشی، رودک، گرگ، روباه، شنگ، شغال، کبک دری، کبک، عقاب طلایی، کرکس، کرکس مصری، شاهین، بالابان، دلیجه کوچک، سهره طلایی، یلوه حنایی، سارصورتی، جی جاق، لاکپشت مهمیزدار، آگامای صخره ای فلس درشت، گرزمار، افعی شاخدار، سوسمارمارچشم و…

 

همچنین میتوانید به صورت مستقیم به شماره کارت زیر واریز نمائید:

6104337867665380

بانک ملت بنام رضاعلی اصل:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : یک شنبه 4 تير 1391

مرکز بازپروری حیات وحش اهواز

تا کنون ۲۵۵۵۰۰۰تومان توسط شما طبیعت دوستان جمع آوری شده است.
به دوستان خود اطلاع دهید...

مشارکت در↙️↙️
http://fundorun.com/campaign/reward/1000034

 :: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : چهار شنبه 24 خرداد 1396

فراخوان مرکز بازپروری حیات وحش اهواز

 

☑️دومین مرکز بازپروری حیات وحش کشور در اهواز تاسیس خواهد شد.

 

سال هاست که آدمی با دخالت های روز افزون خود باعث ایجاد تغییرات و آسیب رساندن به محیط اطراف خود است. در این روند، حیات وحش و جانداران پیرامون ما نیز در امان نمانده اند. اما مدتی ست که بشر سعی در جبران و یا حداقل به کنترل درآوردن این موضوع دارد. مراکز بازپروری حیات وحش نمایان گر گوشه ای ازین فعالیت ها هستند. حیوانات وحشی که به دلایل مختلفی اعم از تخریب زیستگاه، سوانح جاده ای، صید و شکار غیرقانونی و سایر تعارضات انسانی با حیات وحش در معرض تهدید قرار گرفته اند بایستی مورد توجهی خاصی قرار گیرند. این مراکز سال هاست که با اهداف درمانی و بازپروری در سرتاسر جهان مشغول به کار اند.
این موضوع و البته شرایط نامساعد حیات وحش در ایران احساس نیاز به وجود چنین مراکزی را چند برابر می کند.
با وجود مرکز بازپروری حیات وحش واقع در پارک پردیسان تهران و سابقه ارزشمند این مرکز در درمان، بازپروری و رهاسازی گونه های آسیب دیده حیات وحش بر آن شدیم تا مرکزی مشابه در جنوب غرب کشور به عنوان دومین مرکز بازپروری حیات وحش در ایران و در شهر اهواز احداث کنیم تا با کمک رسانی به حیوانات وحشی این منطقه کمکی هر چند کوچک به حیات وحش غنی اکوسیستم این اقلیم از کشور عزیزمان کرده باشیم.

 

 

 

جلگه جنوبی که دیگر صدای غرش شیر های ایرانی در آن شنیده نخواهد شد باز هم میتواند داغ دار سایر ساکنین خود باشد. لاکپشت فراتی، سمندر لرستانی، پلنگ ایرانی نیز در صورت عدم رسیدگی و توجه میتوانند سرگذشتی نظیر شیر ایرانی پیدا کنند.

 

در سال های گذشته تلاش هایی برای احیای گوزن زرد ایرانی در این مناطق صورت گرفته است. بازپروری و احیای این گونه های ارزشمند نقشی کلیدی در حفظ تعادل این اکوسیستم دارند.
به دلیل شرایط خاص اقلیمی این منطقه، تالاب های بی مانند و رود های خروشان و جلگه های وسیعی که تا کنون در خوزستان وجود داشته اند، تنوع پرندگان بومی و مهاجر این استان در نوع خود و در سطح کشور بی نظیر است.
متاسفانه تغییرات اقلیمی و جوی روی جمعیت پرندگان این ناحیه نیز تاثیر گذاشته و آن ها را مستلزم توجه ویژه ای کرده است.

  

 

با رایزنی های صورت گرفته با اداره کل محیط زیست استان خوزستان و قول مساعدت ایشان برای اختصاص مکانی مناسب واقع در پارک جنگلی شهروند اهواز، گام های نخست را برداشته ایم.
اینک مرکز بازپروری حیات وحش اهواز، برای برداشتن گام های بعدی خود که شامل احداث زیر بنای های درمانی و ساخت انواع جایگاه های بازپروری مطابق با استاندارد های روز دنیاست نیاز به مساعدت های مالی دوستداران حیات وحش دارد.

امید است که با همیاری و همکاری تمامی علاقه مندان به حیات وحش کشور عزیزمان بتوانیم از پس این مهم به خوبی برآییم.

برای سوالات علمی پروژه:

09360168186
مهراد قاضی میرسعید
موسس و دبیر انجمن علمی دانشجویی حیات وحش و دام کوچک دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز

آقای افشون ، مجری پروژه:

09166147115:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،
:: برچسب‌ها: نذرطبیعت, اهواز, خوزستان, حیات وحش, طبیعت, محیط زیست,

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : دو شنبه 15 خرداد 1396

فراخوان نجات حیات وحش گیلان
درخواست کمک مالی فوری برای حیات وحش گیلان
 
بارش سنگین و کم‌سابقه‌ی برف در کوهستان‌های گیلان، حیات وحش این استان را در معرض خطر شدید قرار داده است.
 
می‌دانیم که در شرایط طبیعی نباید حیات وحش به انسان وابسته شود، اما با توجه به محدود شدن شدید زیستگاه‌های جلگه‌ای به دست انسان که مانع از مهاجرت زمستانه‌ی حیات وحش به پایین‌دست می‌شود؛ و با توجه به بارش سنگینی که بسیار بیشتر از شرایط معمولی است، اگر در این شرایط اضطراری کمک انسانی در کار نباشد، مرگ و میر سنگین حیات وحش را تهدید می‌کند.
 
قربانعلی محمدپور مدیرکل محیط زیست استان گیلان، نیکوکاران و کنشگران محیط زیست را به کمک مالی برای تهیه‌ی علوفه به منظور خوراک‌دهی به حیات وحش فراخوانده است. در این راستا، «گنجه‌ی پشتیبان زیست‌بوم» و «پایگاه نذر طبیعت» همراهان خود را به مشارکت در این کار فرامی‌خوانند.
مقدار علوفه‌ی مورد نیاز در این مرحله: 25 تن، مبلغ مورد نیاز: در حدود سی میلیون تومان
 
برای پرداخت آنلاین از طریق سایت فاندوران به آدرس زیر اقدام نمائید و پس از ثبت مشخصات خود به درگاه الکترونیکی بانک های عضو شتاب وصل خواهید شد:
 
 
 
همچنین میتوانید کمکهای خود را تا پایان اسفندماه به حساب زیر واریز نمائید:
حساب بانکی:
شماره‌ی حساب: 7- 2092253- 800 بانک پارسیان، شعبه‌ی بیمارستان پارسیان (تهران- کد: 1070)
به نام محمدحسین ایزدی، عباس محمدی، عباس ثابتیان
کارت عابر بانک: 2269 – 0482 – 0611 - 6221 
شماره‌ی شبا: 07 – 2530 – 2092 – 8000- - 1070 – 0540 – IR-33
 
 


:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : چهار شنبه 4 اسفند 1395

یاری پویش نذرطبیعت به منطقه سربیشه خراسان جنوبی

پس از فراخوان نذرطبیعت مدیریت کارخانه ستاره کیان بیرجند یک تن دان
جهت توزیع در منطقه حفاظت شده درمیان سربیشه اهدا کرد.
۱۶بهمن۱۳۹۵:

 

اولین محموله علوفه بارگیری شده آماده ارسال و توزیع در منطقه حفاظت شده درمیان سربیشه
خراسان جنوبی
۱۶بهمن۱۳۹۵::: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : یک شنبه 1 اسفند 1395

فراخوان ساخت منبع آب و آبشخور در منطقه کوه بافق

پس از موفقیت نذر طبیعت در کمپین های ساخت آبشخور و تامین علوفه در خراسان و ساخت منبع آب در زیستگاه یوزپلنگ در یزد که با حمایت شما پشتیبانان عزیز رقم خورد، این بار می‌خواهیم منبع آب دیگری در منطقه حفاظت‌شده بافق احداث کنیم. کمپین پیشین نذر طبیعت برای ساخت منبع آب در زیستگاه یوزپلنگ  در دره انجیر با 142 پشتیبان در چهل روز بیش از 6 میلیون تومان جذب کرد. در این کمپین نیز قصد داریم با حمایت شما دوستداران محیط زیست و حیات وحش تجربه موفقیت‌آمیز دیگری را در منطقه حفاظت شده بافق رقم بزنیم.

چرا به ساخت این منبع آب نیاز است؟

استان یزد با وسعتی معادل 131575 کیلومتر مربع در بخش مرکزی فلات ایران واقع است. 20 درصد وسعت استان یزد با عناوین اثر طبیعی ملی،‌ پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، منطقه حفاظت شده و منطقه شکار ممنوع تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

متاسفانه تمامی مناطق استان یزد با توجه به خشکسالی های پی در پی سالهای گذشته با عارضه کم آبی برای حیات وحش رو به رو هستند و تلفات زیادی از سمداران را از یکسال گذشته تا به کنون داشتهاند.

منطقه حفاظت شده کوه بافق و پناهگاه حیات وحش دره انجیر واقع در استان یزد از مهمترین زیستگاههای یوزپلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی در فلات مرکزی ایران هستند. متاسفانه خشکسالی و برداشتهای بیرویه آب در سالهای اخیر باعث پایین رفتن سطح آب و در نتیجه کم آب بودن و یا خشکیدن تعداد زیادی از چشمههای طبیعی این مناطق شده است بطوری که حیواناتی چون جبیر که از طعمههای اصلی یوز است برای تامین آب مورد نیاز دچار مشکلات عدیدهای شدهاند. علاوه بر آن، این مناطق دارای پوشش گیاهی مناسبی نیز برای تامین غذای علفخواران نمیباشند چرا که در پناهگاه حیاتوحش دره انجیر علفخوارانی چون قوچ و میش برای تغذیه به کنار جادههای اسفالته پناه آورده‌اند، ولی اولویت با تقویت منابع آبی این مناطق است.

یک زیستگاه علاوه بر اینکه خاستگاه جانوران زیادی است، اگر نقش کریدور حیات وحش را نیز داشته باشد، دارای ارزش بیشتری است، با توجه به این موضوع لازم به ذکر است که پناهگاه حیات‌وحش دره انجیر از مهمترین کریدورهای یوزپلنگ آسیایی بین زیستگاه‌های خراسان جنوبی و یزد است، همچنین منطقه حفاظت شده کوه بافق که بین زیستگاه‌های اصلی یوز در استان کرمان و یزد واقع شده و تصاویر گرفته شده توسط دوربین‌های تله‌ای طی 15 سال گذشته و مطالعات ژنتیکی بیانگر این موضوع است.

 


منطقه حفاظت شده بافق

در تاریخ ۲۷ /11/۱۳۷۵ و با تصویب شورای عالی محیط زیست، قسمت هایی از منطقه شکار ممنوع در شهرستان بافق با وسعت ۸۸,۵۲۷ هکتار به علت برخورداری از وضعیت اکولوژیکی مناسب برای ادامه حیات گونه های ارزشمند جانوری و گیاهی مختلف به عنوان منطقه حفاظت شده کوه بافق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

در این منطقه ۲۰ گونه پستاندار شناسایی شده که از این تعداد ۱۲ گونه به عنوان اولویت های حفاظتی در ایران و جهان معرفی شده اند. از گونه های پستاندار این منطقه می توان به پلنگ، یوزپلنگ، کفتار، کاراکال، گرگ، شغال، روباه معمولی، کل و بز، قوچ و میش، جبیر، خرگوش، تشی، خارپشت ایرانی، جرد ایرانی، پامسواکی بزرگ، ول حفار، دوپای کوچک، جربیل و … اشاره کرد. در مجموع ۴۴ گونه پرنده در منطقه شناسایی شده و پرندگان حمایت شده در سطح ملی و بین المللی این ناحیه ۱۲ گونه هستند. هوبره، سارگپه پابلند، عقاب ها، دال و دلیجه و ... از پرندگان ارزشمندی هستند که می توان در این زیستگاه اشاره کرد. در منطقه ۱۶ گونه از خزندگان نیز شناسایی شده اند.

پستاندارن شاخص آن شامل یوزپلنگ، پلنگ، جبیر، قوچ و میش، کل و بز، کفتار، کاراکال، گربه وحشی، خرگوش، روباه معمولی و انواع جوندگان می‌باشند. از پرندگان آن کبک، تیهو، باقرقره شکم سیاه، سنگ چشم خاکستری، چکاوک بیابانی، زاغ بور، دلیجه، دودوک و انواع مختلفی از پرندگان شکاری و گنجشک‌سانان را می‌توان نام برد. از خزندگان و دوزیستان آن می‌توان به لاک‌پشت مهمیزدار، بزمجه بیابانی، سوسمار خاردم ایرانی و آگامای چابک اشاره کرد.


جهت گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد منطقه و کمپین، می‌توانید با آقای نجفی از فعالان محیط زیست و نماینده نذر طبیعت در استان یزد تماس بگیرید

09139521128 

 

جهت مشارکت از طریق لینک زیر وارد سایت فاندوران شده و پس از ثبت نام به صورت آنلاین با اتصال به درگاه اینترنتی بانک پاسارگاد اقدام نمائید.

 

http://fundorun.com/campaign/nazretabiat/429:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،
:: برچسب‌ها: بافق, یزد, حیات وحش, نذرطبیعت,

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : چهار شنبه 24 آذر 1395

فراخوان حمایت از پلنگ ماسال

در دو سه ماه گذشته، در ییلاقات ماسال (استان گیلان) پلنگی به چهار رآس گاو حمله کرده و آن ها را از بین برده است. در سفرهایی که به محل داشتیم، اهالی را بسیار علاقمند به محیط زیست و فهیم یافتیم.
در تماس‌هایی که از تابستان گذشته، با شماری از طبیعت‌دوستان محلی روستاهای اطراف ماسال (استان گیلان) برقرار شد، دریافتیم که دام‌داران محلی با وجود آن که چند راس گاو خود را بر اثر حمله‌ی پلنگ از دست داده اند، حاضر به کشتن پلنگ یا پلنگ‌ها نشده اند.

«گنجه‌ی پشتیبان زیست‌بوم» که یک نهاد نیکوکاری محیط زیستی است، پس از بررسی‌های لازم، در نظر گرفته است که با همکاری «پایگاه نذرطبیعت» تمام یا بخشی از خسارت وارد بر دام‌داران محلی را تامین و از فعالان محیط زیست منطقه تقدیر کند. همچنین در نظر داریم با همکاری مردم محل، راهکارهایی را برای پیشگیری از حمله‌‌ی پلنگ به دام‌ها بیابیم.
دوستان خود را دعوت به کمک مالی برای دستیابی به این هدف می‌کنیم (مبلغ مورد نیاز: ده میلیون تومان). راه‌ حل‌ها و پیشنهادهایتان نیز کمک حال ما خواهد بود.

رویه ی خسارت دادن توسط سازمان محیط زیست این است که باید ابتدا محیط بانی نزدیک به منطقه در همان ابتدای حمله در جریان قرار گیرد و گزارشی به سازمان بدهد. سپس سازمان از طریق بیمه ها اقدام می کند.

در این چند مورد اخیر چون چند ماه از ماجرای حمله گذشته بود و به اطلاع محیط بانی نرسیده بود علیرغم پیگیری های متعدد به شرکت «بیمه ی ما» نتیجه ای نگرفتیم و تصمیم گرفتیم با کمک فعالان محیط زیست این خسارت را جبران کنیم تا مردم خسارت دیده در صدد صدمه به پلنگ ها بر نیایند.

ما به این نتیجه رسیده ایم که اگر به محلی ها خسارت بدهیم و همزمان، با آنان در مورد شیوه های درست تر دامداری، و مراقبت از محیط زیست صحبت و کار کنیم، می توان یک پایگاه مردمی مدافع طبیعت در آن جا ایجاد کرد.

سطح آگاهی مردم منطقه بسیار بالا است و محیط مناسبی است برای ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر با آقای عباس محمدی به شماره همراه زیر در تماس باشید

09121227935

جهت مشارکت از طریق لینک زیر وارد سایت فاندوران شده و پس از ثبت نام به صورت آنلاین با اتصال به درگاه اینترنتی بانک پاسارگاد اقدام نمائید.

http://fundorun.com/campaign/nazretabiat/422:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : چهار شنبه 24 آذر 1395

هزینه ساخت منبع آب در زیستگاه یوز تأمین شد

با همت و اعتماد شما عزیزان

۱۴۲ نفر در پروژه ساخت منبع آب در زیستگاه یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش دره انجیر یزد مشارکت کردند.

مبلغ 6460000 تومان که هشت درصد فراتر از نیاز بود جمع آوری گردید.

عملیات ساخت منبع طی روزهای آینده آغاز و به صورت مصور در همین پایگاه به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید.:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : جمعه 19 آذر 1395

ساخت منبع آب در زیستگاه یوزپلنگ

این بار در نذر طبیعت قصد داریم یک منبع آبی در پناهگاه حیات وحش دره انجیر احداث کنیم. کمپین پیشین نذر طبیعت برای ساخت آبشخور و تامین علوفه در منطقه هلالی و افتخاری خراسان با موفقیت به اجرا شد. 70 پشتیبان در یک ماه بیش از 8 میلیون تومان از این کمپین حمایت کردند. این بار قصد داریم با حمایت شما دوستداران محیط زیست و حیات وحش یک منبع آبی در پناهگاه حیات وحش دره انجیر یزد احداث کنیم.

 

برای مشاهده اطلاعات تکمیلی و مشارکت در این طرح از طریق لینک زیر وارد سایت فاندوران شده و پس از انتخاب پاداش اقدام به پرداخت نمائید:

http://fundorun.com/campaign/nazretabiat/379

 

امروز چهارشنبه دوازدهم آبان در چهارمین روز از آغاز کمپین ،  مشارکت شما از مرز 50 درصد گذشت.

درورد بر همه شما

به امید اینکه هر هفته یک آبشخور برای حیات وحش بسازیم.

به محض ساخت آبشخور بر روی آن دوربین تله ای نصب خواهد شد و تصاویر ثبت شده برای کسانی که مشارکت داشته اند ایمیل میشود.


 

چرا به ساخت این منبع آب نیاز است؟

استان یزد با وسعتی معادل 131575 کیلومتر مربع در بخش مرکزی فلات ایران واقع است. 20 درصد وسعت استان یزد با عناوین اثر طبیعی ملی،‌ پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، منطقه حفاظت شده و منطقه شکار ممنوع تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

متاسفانه تمامی مناطق استان یزد با توجه به خشکسالی های پی در پی سالهای گذشته با عارضه کم آبی برای حیات وحش رو به رو هستند و تلفات زیادی از سمداران را از یکسال گذشته تا به کنون داشته اند.

منطقه حفاظت شده کوه بافق و پناهگاه حیات وحش دره انجیر واقع در استان یزد از مهمترین زیستگاههای یوزپلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی در فلات مرکزی ایران هستند. متاسفانه خشکسالی و برداشتهای بیرویه آب در سالهای اخیر باعث پایین رفتن سطح آب و در نتیجه کم آب بودن و یا خشکیدن تعداد زیادی از چشمههای طبیعی این مناطق شده است بطوری که حیواناتی چون جبیر که از طعمه های اصلی یوز است برای تامین آب مورد نیاز دچار مشکلات عدیدهای شده اند. علاوه بر آن، این مناطق دارای پوشش گیاهی مناسبی نیز برای تامین غذای علفخواران نمیباشند چرا که در پناهگاه حیات وحش دره انجیر علفخوارانی چون قوچ و میش برای تغذیه به کنار جاده های اسفالته پناه آورده‌اند، ولی اولویت با تقویت منابع آبی این مناطق است.

یک زیستگاه علاوه بر اینکه خاستگاه جانوران زیادی است، اگر نقش کریدور حیات وحش را نیز داشته باشد، دارای ارزش بیشتری است، با توجه به این موضوع لازم به ذکر است که پناهگاه حیات‌وحش دره انجیر از مهمترین کریدورهای یوزپلنگ آسیایی بین زیستگاه‌های خراسان جنوبی و یزد است، همچنین منطقه حفاظت شده کوه بافق که بین زیستگاه‌های اصلی یوز در استان کرمان و یزد واقع شده و تصاویر گرفته شده توسط دوربین‌های تله‌ای طی 15 سال گذشته و مطالعات ژنتیکی بیانگر این موضوع است.

دره انجیر

این منطقه طی مصوبه شماره ۲۳۱ شورای عالی محیط زیست در تاریخ ۱۳۸۱/۳/۲۱ به عنوان پناهگاه حیات‌وحش دره انجیر و نی‌باز اعلام شد. پناهگاه حیات وحش دره‌انجیر با وسعت ۱۷۵,۲۲۷ هکتار در استان یزد واقع شده است.

پستاندارن شاخص آن شامل یوزپلنگ، پلنگ، جبیر، قوچ و میش، کل و بز، کفتار، کاراکال، گربه وحشی، خرگوش، روباه معمولی و انواع جوندگان می‌باشند. از پرندگان آن کبک، تیهو، باقرقره شکم سیاه، سنگ چشم خاکستری، چکاوک بیابانی، زاغ بور، دلیجه، دودوک و انواع مختلفی از پرندگان شکاری و گنجشک‌سانان را می‌توان نام برد. از خزندگان و دوزیستان آن می‌توان به لاک‌پشت مهمیزدار، بزمجه بیابانی، سوسمار خاردم ایرانی و آگامای چابک اشاره کرد.

 

 

جهت گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد منطقه و کمپین، می‌توانید با آقای نجفی از فعالان محیط زیست و نماینده نذر طبیعت در استان یزد تماس بگیرید

09139521128 :: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : شنبه 8 آبان 1395

مشارکت هفتاد نفر در کمپین کمک به حیات وحش منطقه بجستان خراسان

در پروژه ساخت آبشخور و تأمین علوفه در منطقه بجستان ۷۰ نفر مشارکت داشتند.
درود بر همت و غیرتشان

پروژه جدید بزودی...:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 6 آبان 1395

علوفه های اهدایی شما در بجستان

اولین محموله علوفه اهدائی مردم از طریق #نذرطبیعت وارد اداره محیط زیست بجستان شد.


ساخت آبشخور بزودی...:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 6 آبان 1395

کمپین بجستان به سقف کمک ها رسید

درود به تک تک همه شما مهربون ها که هوای آهوان تشنه رو‌دارید.
هنوز یک روز دیگه فرصت داشتیم که گل کاشتید و از۱۰۰٪ هم بالا زدید:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 6 آبان 1395

فراخوان ساخت آبشخور و تأمین علوفه مناطق بجستان(خراسان رضوی)

 

 

 

 

 

برای مشارکت در ساخت آبشخور و تأمین علوفه برای مناطق حفاظت شده هلالی و افتخاری در شهرستان بجستان استان خراسان رضوی روی لینک زیر کلیک کنید:

http://fundorun.com/campaign/nazretabiat/349

 


 

در مناطق حفاظت شده هلالی و افتخاری بیش از 15 سال است که خشکسالی تداوم دارد که باعث شده علوفه مراتع تقریبا به پایینترین حد ممکن برسد و آهوان به مزارع مردم وارد شوند و هر روز تعداد زیادی از مردم به اداره محیط زیست مراجعه می‌کنند و درخواست خسارت و شکایت دارند. چشمه‌ها در این دو منطقه خشک شدند و به همین جهت نیاز به مخازن ذخیره آب و ساخت آبشخور است.

 

نمائی از مرتع ضعیف منطقه که پاسخگوی تعلیف وحوش نیست. در این منطقه حتی دامداران نیز دام های خود را به چرا نمی برند.

 

با وجود 1200 راس آهو و قوچ و میش وحشی و نبود علوفه حیوانات از شدت گرسنگی به باغات و مزارع زعفران هجوم  آورده و کشاورزان شاکی هستند و خطر در کمین این حیوانات بی گناه است.

 

حیات وحش با ورود با باغات انگور برگ های آن ها را تعلیف میکنند که باعث اعتراض کشاورزان شده است

 

در دامنه این کوه نیاز نیاز به ساخت آبشخور می‌باشد و با توجه به اینکه چشمه‌ای وجود ندارد بایستی با تانکر آبرسانی شود.

در نظر داریم در مرحله اول بودجه‌ای جهت خرید حداقل ده تن علوفه تامین گردد و بعد از آن سه تانکر جهت تامین آب خریداری و تحویل منطقه شود.

قیمت هر تن علوفه خشک و حمل به محیط حدود 1 میلیون تومان و هزینه ساخت هر آبشخور حیات وحش به همراه مخزن ذخیره ده هزار لیتری آب 5 میلیون تومان می‌باشد. که در این کمپین هزینه ساخت یک آبشخور از سه آبشخور مورد نیاز و 2 تن علوفه خشک تامین می‌شود.

آبرسانی به این مخازن توسط تانکر توسط محیط‌بانان در منطقه انجام می‌پذیرد.

 

محیط بانان با تعبیه مخزن ذخیره آب در چند نقطه سعی در تأمین آب شرب حیات وحش را دارند.

 

طی تماس تلفنی با ریاست اداره محیط زیست بجستان و بررسی وضعیت حال حاضر منطقه افتخاری و هلالی شکایات مردمی از تعلیف حیات وحش از مزارع اطراف مناطق به شدت زیاد شده و بایستی سریعا اقدام عاجل شود.


منطقه حفاظت شده هلالی

 در موقعیت جغرافیایی N3422 E5824 در استان خراسان رضوی واقع است.

تاریخچه و مشخصات:
منطقه هلالی از سال ۱۳۷۶ شکار ممنوع اعلام شد و در سال ۱۳۸۵ به منطقه حفاظت شده تبدیل شده است. این منطقه با مساحت ۱۲۰۷۱۹ هکتار در غرب گناباد و جنوب شرقی بجستان و در حد فاصل این دو شهر قرار دارد.
پوشش گیاهی:
تاغ، بنه، گون، قیچ، درمنه، کلاه میرحسن، اسکنبیل، گز، کلپوره، بومادران، کما، شیرین بیان، زیره سیاه، کاسنی، کاکوتی، زرشک، بار هنگ، آویشن و سریش
حیات وحش:
قوچ و میش، آهو، کل و بز، گراز، پلنگ، گربه وحشی، خرگوش، کفتار، و پرندگان: سهره معمولی، سهره طلایی سر خاکستری، سهره زرد، سهره پیشانی سرخ، چکارک شاخدار


منطقه حفاظت شده افتخاری

 در موقعیت جغرافیایی N3427 E5803 در استان خراسان رضوی واقع است. 

منطقه حفاظت شده افتخاری جز مهم‌ترین زیستگاه‌های کویری ایران محسوب می‌شود به نحوی که صدها کل و بز، قوچ و میش، خرگوش، روباه و گرگ، پلنگ، آهو و هزاران پرنده از قبیل کبک، تیهو، کبوتر و کوکر را می‌توان در نواحی دشتی آن مناطق مشاهده کرد. منطقه افتخاری به لحاظ داشتن یک گونه باارزش و در خطر انقراض به نام یوزپلنگ آسیایی از اهمیت و جایگاه بسیار خوبی در سطح کشور برخوردار است. در سال ۱۳۸۴ با ممنوعیت شکار آن موافقت گردید و اقدامات لازم جهت ارتقا سطح و تبدیل آن به منطقه حفاظت شده انجام شده است. این منطقه با مساحت ۶۶۸۸۰ هکتار در ۱۶ کیلومتری شرق منطقه بجستان واقع شده است.

پوشش گیاهی:
در این نقطه پوشش گیاهی اکثر گونه‌های شورپسند قادر به رشد و نمو می‌باشند. مثل درمنه، علف شور

حیات وحش:
کل و بز، روباه ، خرگوش، گربه وحشی، و پرندگان: کبک، تیهو، کوکر گندمی، عقاب طلایی ، جغد کوچک

 

 

 

 :: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : دو شنبه 8 شهريور 1390

خرید 3 تن علوفه توسط خیران اصفهانی

در اقدامی خداپسندانه خیران استان اصفهان هزینه خرید 3 تن علوفه را برای حیات وحش استان پرداخت کرده اند.

مدتی است که آهوهای استان اصفهان با چالش گرسنگی روبرو هستند و یقینا این قبیل اقدامات خیرخواهانه مردم طبیعت دوست کشورمون کمک زیادی به حفظ و بقای  آهو های استان خواهد کرد.:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، اخبار کمپین، گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : جمعه 22 مرداد 1395

انبار علوفه های خریداری شده

هزینه این علوفه ها توسط شما خیران عزیز پرداخت شده است. این علوفه ها توسط مردان زحمت کش طبیعت در حال انبارش هستند برای استفاده هدفمند در طبیعت تا وحوش منطقه بر اثر گرسنگی تلف نشوند.

 :: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، کمک های غیر مالی، اخبار کمپین، گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : جمعه 22 مرداد 1395

کمک به ساخت آبشخور در هرمزگان

متاسفانه به دلیل تشدید خشک سالی و از بین رفتن منابع آبی در هرمزگان وحوش منطقه شدیدا با بی آبی درگیر بوده و تلفات زیادی را به این دلیل شاهد هستیم.کمپین نذر طبیعت با کمک آقای حسن پیشوایی در حال ساخت آبشخور برای وحوش منطقه میباشد.لازم به ذکر است که هزینه ساخت این آبشخور توسط خیران عزیز کشور فراهم شده است.:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، اخبار کمپین، گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : جمعه 22 مرداد 1395

نذر طبیعت

علوفه های خریداری شده توسط دو  خیر از استان اصفهان و تهران به مقصد رسید تا وحوش منطقه از گرسنگی ناشی از خشک سالی رهایی یابند

 :: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، اخبار کمپین، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : جمعه 22 مرداد 1395

صفحه قبل 1 2 صفحه بعدتمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به پایگاه رسمی آئین نذرطبیعت مي باشد.