پایگاه رسمی آئین نذرطبیعت
اطلاع رسانی فعالیت های آئین نذر طبیعت و گزارش اقدامات انجام شده

مرکز بازپروری حیات وحش اهواز فراخوان مرکز بازپروری حیات وحش اهواز فراخوان نجات حیات وحش گیلان ساخت آبشخور در منطقه دیمه بهبهان نجف آباد و نذر طبیعت توزیع علوفه و دانه توسط محیط بانان در منطقه درمیان سربیشه آرادان و نذر طبیعت یاری پویش نذرطبیعت به منطقه سربیشه خراسان جنوبی درخواست کمک فوری به حیات وحش منطقه سربیشه در برف سنگین تصاویر وحوشی که از علوفه پروژه بجستان تغذیه میکنند کاشمر و نذر طبیعت #نذرطبیعت داره فراگیر میشه عظیم؛ چوپان دوستدار حیات وحش در یزد پارک ملی توران #نذرطبیعت این بار فرهنگی نذرطبیعت متفاوت در کبیرکوه دره شهر #نذرطبیعت در هشتمین شماره ماهنامه سپهر اقتصاد پارک ملی کویر


ساخت آبشخور در منطقه دیمه بهبهان

بازدید محمّدداسمه بانی ساخت آبشخور در منطقه حفاظت شده دیمه و مرکز احیا و تکثیر آهو دیمه
به همراه مهندس علیرضا سعیدان و داریوش آشوری از فعالین محیط زیست بهبهان:

مراحل ساخت آبشخور در منطقه حفاظت شده دیمه و مرکز احیا و تکثیر آهو دیمه
بهبهان::: موضوعات مرتبط: گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : یک شنبه 1 اسفند 1395

نجف آباد و نذر طبیعت

یک علاقمند به طبیعت در شهرستان نجف آباد 9 تن علوفه را برای تغذیه وحوش و آهوان پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی اصفهان اهداء کرد::: موضوعات مرتبط: گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : یک شنبه 1 اسفند 1395

توزیع علوفه و دانه توسط محیط بانان در منطقه درمیان سربیشه

تلاش محیطبانان در برف سنگین جهت توزیع علوفه در منطقه حفاظت شده درمیان سربیشه
خراسان جنوبی
۱۶بهمن۱۳۹۵::: موضوعات مرتبط: گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : یک شنبه 1 اسفند 1395

آرادان و نذر طبیعت

از #آرادان خبر می رسد آقایان زندی،کلیچ،محمودی یکتا،شادکام و قندالی با نذر طبیعت همراه شده وبرای حیات وحش منطقه خود علوفه تهیه و توزیع کرده اند.
۱۶بهمن۱۳۹۵:: موضوعات مرتبط: گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : یک شنبه 1 اسفند 1395

تصاویر وحوشی که از علوفه پروژه بجستان تغذیه میکنند

نصب دوربین تله ای در کنار علوفه توزیعی در ارتفاعات منطقه حفاظت شده هلالی بجستان که با کمک ۷۰نفر از شما عزیزان تأمین شده است:

اون هفتاد نفری که در تأمین علوفه برای حیات‌وحش منطقه هلالی بجستان مشارکت داشتند با دیدن این عکس چه حسی دارند؟:: موضوعات مرتبط: گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : یک شنبه 1 اسفند 1395

#نذرطبیعت داره فراگیر میشه

#نذرطبیعت داره فراگیر میشه
همه باهم در هر کجای ایران برای نجات حیات وحش پیشقدم بشیم.

نذرطبیعت در سراسر کشور نمایندگی مردمی دارد...:: موضوعات مرتبط: گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : یک شنبه 1 اسفند 1395

پارک ملی کویر

سفری متفاوت....
امروز یکی از متفاوت ترین سفرهای زندگیم را تجربه کردم.

یک فرد خیری در یک اقدام تحسین برانگیز در راستای پویش مردمی نذر طبیعت 5 مخزن 10000 لیتری را به پارک ملی کویر اهدا کرد. همراه آقای احمد بحری امروز راهی پارک ملی کویر شدیم. انتقال این مخازن به قصر بهرام با وجود مشکلات فراوان مسیر و بزرگی مخازن خود پروژه ای بود..... مخازن در یک تریلی بارگیری شدند و پس از طی مسافت 40 کیلومتر مسیر خاکی که بخش هایی از مسیر به دلیل بارندگی و... به هیچ وجه مناسب عبور تریلی نبود اما با سختی فراوان مخازن به قصر بهرام رسیدند.
هماهنگی خوب مسولان منطقه حفاظ شده کویر،پارک ملی کویر (جناب آفای شاه حسینی) ،سپاه و.... و مثل همیشه لطف الهی باعث شد این عمل خیر به خوبی انجام شود.
لازم به ذکر است که هزینه این پروژه چیزی در حدود 20 میلیون تومان شد.
هر چند این سفر کوتاه بود همراه با دشواری های فراوان اما بسیار دلنشین و خاطره انگیز بود.
در پایان تشکر میکنم از زحمات آقای بحری و حرکت خوبی که در کشور شروع کرده اند.
پ ن: فرد خیر عزیزی که بانی این قضیه شده هنوز اجازه ندادند که نام ایشان را ذکر کنیم هرچند داریم مذاکره میکنیم که این اتفاق بیفته برای انگیزه گرفتن سایر خیرین.

 

رضا علی اصل:: موضوعات مرتبط: گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 6 بهمن 1395

پخش یونجه در منطقه حفاظت شده کویر

پخش یونجه در منطقه حفاظت شده کویر
جهت تعلیف حیات وحش ، ۱ بهمن۹۵
خسروی ، رئیس منطقه:: موضوعات مرتبط: گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 1 بهمن 1395

گزارش روندکار پروژه دره انجیر یزد

مشارکت ۱۴۲ هموطن در پروژه ترمیم چشمه و ایجاد آبشخور در پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان یزد ، زیستگاه یوزپلنگ

 

پناهگاه حیات وحش دره انجیر

منطقه دره انجیر به دلیل دارا بودن ارزش­های مختلف محیط زیستی و به منظور حفظ و حراست از حیات وحش، پوشش گیاهی و تامین امنیت برای بقا و ازدیاد جمعیت­های جانوری، ممانعت از تخریب طبیعت در تاریخ 21/3/1381 با وسعت 175302 هکتار به عنوان پناهگاه حیات وحش ارتقاء سطح یافت و در زمره مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت. لازم به ذکر است این منطقه از سال 1367 منطقه شکار ممنوع اعلام گردید. این پناهگاه در محدوده استحفاظی شهرستان اردکان و در فاصله 25 کیلومتری شرق مرکز بخش خرانق از شهرستان اردکان واقع شده و در مختصات 544851 تا 553249 طول شرقی و 321050 تا 323658 عرض شمالی قرار دارد. پناهگاه حیات وحش دره انجیر از نظر ژئومورفولوژیکی دارای واحدهای کوهستان، تپه ماهور و نهشته­های آبرفتی می­باشد. ارتفاعات این منطقه به صورت مجزا و شامل دره انجیر، بوزوآ و نی باز می­باشند. دامنه تغییرات ارتفاعی 1460 متر است که کمترین ارتفاع 830 متر مربوط به کویر الله قلی و بیشترین ارتفاع مربوط به قله کوه چاه جوله است. وضعیت آب و هوایی پناهگاه حیات وحش دره انجیر مانند سایر نقاط استان یزد تابع شرایط و وضعیت آب و هوایی حاکم بر نقاط کویری است و اقلیمی خشک و بیابانی دارد. لذا عوامل طبیعی آب و هوا نقش بسیار مهمی در حیات طبیعی موجودات زنده منطقه دارا می­باشد. با توجه به اقلیم منطقه و موقعیت جغرافیایی آن هیچ رودخانه دایمی در این پناهگاه وجود ندارد. منابع آبی منطقه اغلب شو و یا لب شور و بعضا دارای آب شیرین و مناسب هستند. از جمله چشمه­های منطقه می­توان به چشمه­های هومینو، سورک، خوشومی، چاه سرخو، چاه شور، کج لنگی و نی باز اشاره نمود. وجود سنگ آب­ها به ویژه در سال­های پر باران برای بقا و زیست وحوش از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد برای جبران کمبودهای آبی حیات وحش منطقه تدابیری از قبیل احیاء چشمه­ها، ساخت آب انبارهای زیرزمینی، حفر یک حلقه چاه و نصب تلمبه بادی بر روی آن، تعمیر و مرمت سنگ­ آب­ها، نصب تعدادی آبشخور ثابت و سیار اتخاذ و اجرا نموده که کمبود آب را خصوصا در سال­هایی که خشکسالی بر منطقه حاکم می­باشد، تا حدودی جبران نماید.

 

منابع آبی مورد بازدید در پناهگاه حیات وحش دره انجیر 

نقشه بالا نشان دهنده چشمه های مورد بازدید در پناهگاه حیات وحش دره انجیر می باشد. در چند سال اخیر در پی خشکسالی های متوالی چشمه های بسیاری در فلات مرکزی ایران خشک و یا بسیار کم آب شده است که منطقه مذکور دستخوش این تغییرات نامطلوب قرار گرفته است. حضور گونه ای مانند یوزپلنگ آسیایی در این پناهگاه که در معرض خطر انقراض قرار دارد، اهمیت حفاظت را صدچندان می کند. در نتیجه باید فکری برای تقویت جمعیت علفخوار منطقه با توجه به ظرفیت برد آنجا و همچنین اصلاح و ترمیم منابع آبی و درصورت نیاز احداث آبشخورهای جدید برای حیات وحش اندیشید. بنا بر بازدیدهای انجام شده و جلساتی با مدیریت و محیط بانان منطقه در ابتدا تصمیم بر احداث آبشخور جدید با نصب تانکر بود که با مشورت با کارشناسان امر و همچنین بررسی نقشه ابشخورهای مصنوعی منطقه و توجه به این موضوع که اقدامی پایدار در راستای مدیریت منابع آبی دره انجیر صورت گیرد، تصمیم گرفتیم که یکی از چشمه های منطقه را که دارای اهمیت بالا برای حیات وحش است بازسازی و ترمیم کنیم. در نتیجه چشمه کج لنگی در کوه نی باز واقع در شمال غربی پناهگاه حیات وحش دره انجیر انتخاب گردید.

با توجه به موقعیت چشمه که در دامنه کوه واقع شده است، تا سرچمشه آن حفر گردید. سپس بوسیله سنگ های مناسب اطراف و بصورت بتنی به شکل چاه (حدود 5/1متر) تا سطح زمین بالا آمد. سپس کانالی از چاه در حدود 150 متر به سمت پایین دست چشمه، جهت ایجاد آبشخوری سیمانی، حفر شد و لوله گذاری گردید.

تاکنون اقدامات ذکر شده به نحو احسن و با نظارت مدیریت مهندس عزیزی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردکان و محیط بانان منطقه انجام شده است. احداث آبشخور سیمانی، پوشاندن کانال حفر شده و ساخت درب برای چاه ایجاد شده از جمله کارهای باقی مانده است که انشالله در چند روز آینده به اتمام خواهد رسید.

اقدام صورت گرفته به این شکل باعث می شود که آب چشمه در فصل گرما نیز ذخیره شود درصورتی که قبل از این، آب چشمه مورد نظر بدنبال تجمع حیوانات باعث کثیفی و گرفتگی آن و هم بدلیل خشکسالی، بسیار کم می شد. (تصاویر مربوطه به پیوست می باشد. بعد از اتمام کار، تصاویر و هزینه ها تقدیم می گردد.)

و من الله توفیق

جواد نجفی

کارشناس تنوع زیستی

 :: موضوعات مرتبط: گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 7 بهمن 1395

حرکتی خداپسندانه از مردم طبیعت دوست
دونفر از دامداران کاشمری با راهنمائی فعالان محیط زیست یک وانت علوفه برای حیات وحش منطقه پیرعلیا نذرطبیعت کردند.
 


:: موضوعات مرتبط: کمک های غیر مالی، اخبار کمپین، گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 11 شهريور 1395

دوچرخه سوار حامی کمپین

استقبال رسمی جناب آقای دکتر مظفری فرماندار نیشابور،  جناب شاملی ریاست محترم کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای شهر نیشابور،  مهندس نوربخش ریاست محترم اداره حفاظت محیط زیست نيشابور و مهندس ناصری و کلیدری از دوچرخه سواران پرچم دار نذر طبیعت که امروز به نیشابور رسیدن و در ورودی شهر مورد استقبال قرار گرفتن:: موضوعات مرتبط: اخبار کمپین، گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 11 شهريور 1395

دوچرخه سوار حامی کمپین نذر طبیعت:: موضوعات مرتبط: اخبار کمپین، گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 11 شهريور 1395

چهار تن علوفه توسط چند نفر از مردم نیکوکار  جهت حیات وحش منطقه حفاظت شده کویر در شهرستان ورامین خریداری و #نذرطبیعت شد.
 :: موضوعات مرتبط: کمک های غیر مالی، اخبار کمپین، گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 11 شهريور 1395

خرید 3 تن علوفه توسط خیران اصفهانی

در اقدامی خداپسندانه خیران استان اصفهان هزینه خرید 3 تن علوفه را برای حیات وحش استان پرداخت کرده اند.

مدتی است که آهوهای استان اصفهان با چالش گرسنگی روبرو هستند و یقینا این قبیل اقدامات خیرخواهانه مردم طبیعت دوست کشورمون کمک زیادی به حفظ و بقای  آهو های استان خواهد کرد.:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، اخبار کمپین، گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : جمعه 22 مرداد 1395

انبار علوفه های خریداری شده

هزینه این علوفه ها توسط شما خیران عزیز پرداخت شده است. این علوفه ها توسط مردان زحمت کش طبیعت در حال انبارش هستند برای استفاده هدفمند در طبیعت تا وحوش منطقه بر اثر گرسنگی تلف نشوند.

 :: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، کمک های غیر مالی، اخبار کمپین، گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : جمعه 22 مرداد 1395

ساخت آبشخور توسط موسسه حیات وحش میراث پارسیان

موسسه حیات وحش میراث پارسیان در اقدامی خیر خواهانه در نقاط بحرانی شروع به ساخت تعدادی آبشخور  کرده است.:: موضوعات مرتبط: کمک های غیر مالی، گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : جمعه 22 مرداد 1395

کمک به ساخت آبشخور در هرمزگان

متاسفانه به دلیل تشدید خشک سالی و از بین رفتن منابع آبی در هرمزگان وحوش منطقه شدیدا با بی آبی درگیر بوده و تلفات زیادی را به این دلیل شاهد هستیم.کمپین نذر طبیعت با کمک آقای حسن پیشوایی در حال ساخت آبشخور برای وحوش منطقه میباشد.لازم به ذکر است که هزینه ساخت این آبشخور توسط خیران عزیز کشور فراهم شده است.:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، اخبار کمپین، گزارش فعالیت ها، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : جمعه 22 مرداد 1395

صفحه قبل 1 2 صفحه بعدتمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به پایگاه رسمی آئین نذرطبیعت مي باشد.