پایگاه رسمی آئین نذرطبیعت
اطلاع رسانی فعالیت های آئین نذر طبیعت و گزارش اقدامات انجام شده

مرکز بازپروری حیات وحش اهواز فراخوان مرکز بازپروری حیات وحش اهواز فراخوان نجات حیات وحش گیلان ساخت آبشخور در منطقه دیمه بهبهان نجف آباد و نذر طبیعت توزیع علوفه و دانه توسط محیط بانان در منطقه درمیان سربیشه آرادان و نذر طبیعت یاری پویش نذرطبیعت به منطقه سربیشه خراسان جنوبی درخواست کمک فوری به حیات وحش منطقه سربیشه در برف سنگین تصاویر وحوشی که از علوفه پروژه بجستان تغذیه میکنند کاشمر و نذر طبیعت #نذرطبیعت داره فراگیر میشه عظیم؛ چوپان دوستدار حیات وحش در یزد پارک ملی توران #نذرطبیعت این بار فرهنگی نذرطبیعت متفاوت در کبیرکوه دره شهر #نذرطبیعت در هشتمین شماره ماهنامه سپهر اقتصاد پارک ملی کویر


پارک ملی توران

اقدام خودجوش مردم روستای قلعه بالا شاهرود در پخش علوفه در دامنه های کوه ها برای کَل و بزها و گونه های دیگر حیات وحش
پارک ملی توران:: موضوعات مرتبط: اخبار کمپین، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 7 دی 1395

نذرطبیعت متفاوت در کبیرکوه دره شهر

نذرطبیعت متفاوت

کاشت بیش از ۱۰۰۰ بذر بلوط و تاووی و بادام کوهی
کبیر کوه،دره شهر

وحیدملکی،مرتظی حسینی،میثم حسینی،بهرام نظری،امین جباری،همایون کرمی هرجمعه دراین فصل بیش از ۱۵۰۰بذر را در زمین می کارند تا نذرشان را برای طبیعت ادا کنند.:: موضوعات مرتبط: اخبار کمپین، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 7 دی 1395

#نذرطبیعت در هشتمین شماره ماهنامه سپهر اقتصاد

#نذرطبیعت در هشتمین شماره ماهنامه سپهر اقتصاد
نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 7 دی 1395

#نذرطبیعت این بار فرهنگی

#نذرطبیعت این بار فرهنگی
دیوارنویسی محیط زیستی در شهرستان رامهرمز در راستای نذر فرهنگی طبیعت
توسط آقای محمد داس مه
نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : پنج شنبه 5 دی 1395

فراخوان ساخت منبع آب و آبشخور در منطقه کوه بافق

پس از موفقیت نذر طبیعت در کمپین های ساخت آبشخور و تامین علوفه در خراسان و ساخت منبع آب در زیستگاه یوزپلنگ در یزد که با حمایت شما پشتیبانان عزیز رقم خورد، این بار می‌خواهیم منبع آب دیگری در منطقه حفاظت‌شده بافق احداث کنیم. کمپین پیشین نذر طبیعت برای ساخت منبع آب در زیستگاه یوزپلنگ  در دره انجیر با 142 پشتیبان در چهل روز بیش از 6 میلیون تومان جذب کرد. در این کمپین نیز قصد داریم با حمایت شما دوستداران محیط زیست و حیات وحش تجربه موفقیت‌آمیز دیگری را در منطقه حفاظت شده بافق رقم بزنیم.

چرا به ساخت این منبع آب نیاز است؟

استان یزد با وسعتی معادل 131575 کیلومتر مربع در بخش مرکزی فلات ایران واقع است. 20 درصد وسعت استان یزد با عناوین اثر طبیعی ملی،‌ پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، منطقه حفاظت شده و منطقه شکار ممنوع تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

متاسفانه تمامی مناطق استان یزد با توجه به خشکسالی های پی در پی سالهای گذشته با عارضه کم آبی برای حیات وحش رو به رو هستند و تلفات زیادی از سمداران را از یکسال گذشته تا به کنون داشتهاند.

منطقه حفاظت شده کوه بافق و پناهگاه حیات وحش دره انجیر واقع در استان یزد از مهمترین زیستگاههای یوزپلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی در فلات مرکزی ایران هستند. متاسفانه خشکسالی و برداشتهای بیرویه آب در سالهای اخیر باعث پایین رفتن سطح آب و در نتیجه کم آب بودن و یا خشکیدن تعداد زیادی از چشمههای طبیعی این مناطق شده است بطوری که حیواناتی چون جبیر که از طعمههای اصلی یوز است برای تامین آب مورد نیاز دچار مشکلات عدیدهای شدهاند. علاوه بر آن، این مناطق دارای پوشش گیاهی مناسبی نیز برای تامین غذای علفخواران نمیباشند چرا که در پناهگاه حیاتوحش دره انجیر علفخوارانی چون قوچ و میش برای تغذیه به کنار جادههای اسفالته پناه آورده‌اند، ولی اولویت با تقویت منابع آبی این مناطق است.

یک زیستگاه علاوه بر اینکه خاستگاه جانوران زیادی است، اگر نقش کریدور حیات وحش را نیز داشته باشد، دارای ارزش بیشتری است، با توجه به این موضوع لازم به ذکر است که پناهگاه حیات‌وحش دره انجیر از مهمترین کریدورهای یوزپلنگ آسیایی بین زیستگاه‌های خراسان جنوبی و یزد است، همچنین منطقه حفاظت شده کوه بافق که بین زیستگاه‌های اصلی یوز در استان کرمان و یزد واقع شده و تصاویر گرفته شده توسط دوربین‌های تله‌ای طی 15 سال گذشته و مطالعات ژنتیکی بیانگر این موضوع است.

 


منطقه حفاظت شده بافق

در تاریخ ۲۷ /11/۱۳۷۵ و با تصویب شورای عالی محیط زیست، قسمت هایی از منطقه شکار ممنوع در شهرستان بافق با وسعت ۸۸,۵۲۷ هکتار به علت برخورداری از وضعیت اکولوژیکی مناسب برای ادامه حیات گونه های ارزشمند جانوری و گیاهی مختلف به عنوان منطقه حفاظت شده کوه بافق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

در این منطقه ۲۰ گونه پستاندار شناسایی شده که از این تعداد ۱۲ گونه به عنوان اولویت های حفاظتی در ایران و جهان معرفی شده اند. از گونه های پستاندار این منطقه می توان به پلنگ، یوزپلنگ، کفتار، کاراکال، گرگ، شغال، روباه معمولی، کل و بز، قوچ و میش، جبیر، خرگوش، تشی، خارپشت ایرانی، جرد ایرانی، پامسواکی بزرگ، ول حفار، دوپای کوچک، جربیل و … اشاره کرد. در مجموع ۴۴ گونه پرنده در منطقه شناسایی شده و پرندگان حمایت شده در سطح ملی و بین المللی این ناحیه ۱۲ گونه هستند. هوبره، سارگپه پابلند، عقاب ها، دال و دلیجه و ... از پرندگان ارزشمندی هستند که می توان در این زیستگاه اشاره کرد. در منطقه ۱۶ گونه از خزندگان نیز شناسایی شده اند.

پستاندارن شاخص آن شامل یوزپلنگ، پلنگ، جبیر، قوچ و میش، کل و بز، کفتار، کاراکال، گربه وحشی، خرگوش، روباه معمولی و انواع جوندگان می‌باشند. از پرندگان آن کبک، تیهو، باقرقره شکم سیاه، سنگ چشم خاکستری، چکاوک بیابانی، زاغ بور، دلیجه، دودوک و انواع مختلفی از پرندگان شکاری و گنجشک‌سانان را می‌توان نام برد. از خزندگان و دوزیستان آن می‌توان به لاک‌پشت مهمیزدار، بزمجه بیابانی، سوسمار خاردم ایرانی و آگامای چابک اشاره کرد.


جهت گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد منطقه و کمپین، می‌توانید با آقای نجفی از فعالان محیط زیست و نماینده نذر طبیعت در استان یزد تماس بگیرید

09139521128 

 

جهت مشارکت از طریق لینک زیر وارد سایت فاندوران شده و پس از ثبت نام به صورت آنلاین با اتصال به درگاه اینترنتی بانک پاسارگاد اقدام نمائید.

 

http://fundorun.com/campaign/nazretabiat/429:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،
:: برچسب‌ها: بافق, یزد, حیات وحش, نذرطبیعت,

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : چهار شنبه 24 آذر 1395

فراخوان حمایت از پلنگ ماسال

در دو سه ماه گذشته، در ییلاقات ماسال (استان گیلان) پلنگی به چهار رآس گاو حمله کرده و آن ها را از بین برده است. در سفرهایی که به محل داشتیم، اهالی را بسیار علاقمند به محیط زیست و فهیم یافتیم.
در تماس‌هایی که از تابستان گذشته، با شماری از طبیعت‌دوستان محلی روستاهای اطراف ماسال (استان گیلان) برقرار شد، دریافتیم که دام‌داران محلی با وجود آن که چند راس گاو خود را بر اثر حمله‌ی پلنگ از دست داده اند، حاضر به کشتن پلنگ یا پلنگ‌ها نشده اند.

«گنجه‌ی پشتیبان زیست‌بوم» که یک نهاد نیکوکاری محیط زیستی است، پس از بررسی‌های لازم، در نظر گرفته است که با همکاری «پایگاه نذرطبیعت» تمام یا بخشی از خسارت وارد بر دام‌داران محلی را تامین و از فعالان محیط زیست منطقه تقدیر کند. همچنین در نظر داریم با همکاری مردم محل، راهکارهایی را برای پیشگیری از حمله‌‌ی پلنگ به دام‌ها بیابیم.
دوستان خود را دعوت به کمک مالی برای دستیابی به این هدف می‌کنیم (مبلغ مورد نیاز: ده میلیون تومان). راه‌ حل‌ها و پیشنهادهایتان نیز کمک حال ما خواهد بود.

رویه ی خسارت دادن توسط سازمان محیط زیست این است که باید ابتدا محیط بانی نزدیک به منطقه در همان ابتدای حمله در جریان قرار گیرد و گزارشی به سازمان بدهد. سپس سازمان از طریق بیمه ها اقدام می کند.

در این چند مورد اخیر چون چند ماه از ماجرای حمله گذشته بود و به اطلاع محیط بانی نرسیده بود علیرغم پیگیری های متعدد به شرکت «بیمه ی ما» نتیجه ای نگرفتیم و تصمیم گرفتیم با کمک فعالان محیط زیست این خسارت را جبران کنیم تا مردم خسارت دیده در صدد صدمه به پلنگ ها بر نیایند.

ما به این نتیجه رسیده ایم که اگر به محلی ها خسارت بدهیم و همزمان، با آنان در مورد شیوه های درست تر دامداری، و مراقبت از محیط زیست صحبت و کار کنیم، می توان یک پایگاه مردمی مدافع طبیعت در آن جا ایجاد کرد.

سطح آگاهی مردم منطقه بسیار بالا است و محیط مناسبی است برای ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر با آقای عباس محمدی به شماره همراه زیر در تماس باشید

09121227935

جهت مشارکت از طریق لینک زیر وارد سایت فاندوران شده و پس از ثبت نام به صورت آنلاین با اتصال به درگاه اینترنتی بانک پاسارگاد اقدام نمائید.

http://fundorun.com/campaign/nazretabiat/422:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : چهار شنبه 24 آذر 1395

مکان یابی منبع آب پناهگاه حیات وحش دره انجیر

بازدید میدانی از پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان جهت مکان یابی نصب منبع آب جهت حیات وحش توسط نماینده نذرطبیعت و با همراهی محیط بانان منطقه صورت گرفت.

۱۴۲نفر دراین پروژه سهیم هستند.:: موضوعات مرتبط: اخبار کمپین، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : چهار شنبه 24 آذر 1395

رایزنی نماینده نذرطبیعت جهت اجرای پروژه دره انجیر

 آقای جوادنجفی نماینده نذرطبیعت جهت رایزنی بامهندس عزيزي
رئيس اداره محيط زيست شهرستان اردكان پیرامون منابع آبي پناهگاه حيات وحش دره انجير و نحوه اجراي طرح منبع آب به منطقه رفته اند.

در این جلسه منابع آبی شامل چشمه های خشک شده منطقه که در اولویت احیا قرار دارند مورد بررسی قرار گرفت تا پس از بازدید جهت اجرای عملیات نصب منبع آب ذخیره آب اقدام شود.

به علت خشک شدن تعدادی از چشمه های طبیعی داخل پناهگاه حیات وحش دره انجیر یزد نذرطبیعت با مشارکت 142 نفر از هموطنان عزیز قصد دارد یک منبع ذخیره در منطقه نصب کند تا بصورت ماهانه یا .... توسط محیط بانان با تانکرهای چرخ دار تغذیه شده و در فصل گرما پاسخگوی نیاز آبی حیات وحش منطقه باشد.

مقرر است پس ازاجرای عملیات در بر سر آبشخور نیز یک دوربین تله ای نصب گردد تا از موفقیت آن و استفاده وحوش عکس تهیه گردد.

این تصاویر برای مشارکت کنندگان به صورت الکترونیکی ارسال خواهد شد.:: موضوعات مرتبط: اخبار کمپین، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : چهار شنبه 24 آذر 1395

هزینه ساخت منبع آب در زیستگاه یوز تأمین شد

با همت و اعتماد شما عزیزان

۱۴۲ نفر در پروژه ساخت منبع آب در زیستگاه یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش دره انجیر یزد مشارکت کردند.

مبلغ 6460000 تومان که هشت درصد فراتر از نیاز بود جمع آوری گردید.

عملیات ساخت منبع طی روزهای آینده آغاز و به صورت مصور در همین پایگاه به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید.:: موضوعات مرتبط: کمک های مالی، ،

نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : جمعه 19 آذر 1395

شرکت در برنامه تلویزیونی #باهمستان شبکه جهانی جام جم

پنج شنبه 11 آذر، برنامه تلویزیونی باهمستان شبکه جهانی جام جم  میزبان احمد بحری محیط بان و مسئول پویش " نذر طبیعت " بود.

در این برنامه که با اجرای خانم تینا میرکریمی به صورت زنده از ساعت 22 برای مخاطبان خارج از ایران روی آنتن رفت در مورد نحوه شکل گیری نذر طبیعت و کارهای انجام شده و برنامه آینده صحبت شد.
نویسنده : #نذرطبیعت تاریخ : چهار شنبه 12 آذر 1395تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به پایگاه رسمی آئین نذرطبیعت مي باشد.