7 مخزن آب برای منطقه کوه بافق

ارسال هفت مخزن آب ده هزار لیتری پلی اتیلن به منطقه حفاظت شده کوه بافق

یکی از مخازن اهدایی توسط مدیریت شرکت پلاستونیک ساری بود:

اهدای یک مخزن آب ده هزار لیتری پلی اتیلن سه لایه به منطقه حفاظت شده کوه بافق توسط مدیریت شرکت پلاستونیک ساری

یکی از پنج مخزن آب اهدایی ب به یادبود این عزیزان توسط خانواده هایشان تقبل شده است؛
مرحومه دکتر داس مه
مرحوم یزدانعلی منصوری
مرحومه همه تفنگدار

یک مخزن یادبود روانشاد غفور خیرخواه از طرف خانم باران طالب نژاد:

مخزن دیگر از طرف ترانه و‌ بهنام:

2 مخزن طی فراخوانی که با مشارکت 142 نفر تأمین مالی شده بود خزیداری و ارسال شد:

 

نطقه حفاظت‌شده کوه بافق با مساحتی حدود ۸۸۵۰۰ هکتار در استان یزد و در شرق ایران واقع شده‌است. کوه بافق ابتدا منطقه شکار ممنوع محسوب می‌شد و در سال ۱۳۷۵ به عنوان منطقه حفاظت‌شده تحت کنترل سازمان حفاظت محیط زیست ایران قرار گرفت. شهر بافق در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق یزد و منطقه حفاظت شده کوه بافق در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرق شهر بافق واقع شده‌است. این منطقه رشته‌کوه بزرگی است که از «بیشه درب بهاباد» تا «کوه سنگ قصاب» واقع در دهانه «پنج درخت» در مرز استان یزد با استان کرمان ادامه داشته و طول آن ۷۰ کیلومتر است.

این منطقه، ناحیه‌ای کوهستانی با دشت‌ها و تپه‌ماهورهای پراکنده‌است و بین ۴ تا ۶ یوزپلنگ آسیایی را درخود جای داده‌است. آب و هوای آن فراخشک و خشک است و میانگین‌های دما و بارندگی سالیانه آن به ترتیب ۱۶ درجه سلسیوس و ۷۰ میلی‌متر است. ارتفاع منطقه بین ۱۰۶۰ تا ۲۸۶۰ متر است. منبع اصلی آب منطقه از چشمه‌ها، چاه‌ها، تلمبه‌های بادی و سدهای کوچک ساخته شده در ارتفاعات است. با وجود این منابع آبی، پوشش گیاهی منطقه بسیار غنی است.

گونه‌های عمده گیاهی منطقه عبارتند از: ارس، بنه، بادام کوهی، گز، تاغ، قیچ، اشنان، اسکنبیل، چوبک، درمنه، کلاه میرحسین، شور و خارشتر. این منطقه همچنین محل زندگی جانورانی مانند جبیر، قوچ و میش، بز و پازن، پلنگ، گربه وحشی، کاراکال، شغال، هوبره، کوکر، زاغ بور، دلیجه، سارگپه، تیهو، کورمار، مار جعفری، افعی و بزمجه است.

تصاویر مراحل نصب مخازن:

با تشکر از آقای مهندس سیدجلال موسوی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بافق که از ابندا تا انتهای پروژه نظارت بر آن را به بهترین نحو به عهده داشتند.

حمید مرادعلیزاده

ممنون از تلاش شما نذر طبیعت

مدیر

ایجاد شده در 20 شهریور 1396 در بخش آبشخور حیات وحش
سرمایه پروژه

250،000،000 ریال