یونجه کاری برای آهوان توران

توران بزرگترین پارك ملی خشكی ایران و دومین ذخیره­ گاه زیست­كره بزرگ دنیاست که تنها بازمانده های گونه های شاخصی چون یوزپلنگ آسیایی ، گورخر ایرانی ، زاغ بور و ... در آن زیست می­كنند.

یوزپلنگ آسیایی نماد تنوع زیستی كشور و نماد حیات وحش استان سمنان است گوشتخواری بزرگ جثه و گونه ­ای است كه در انتهای زنجیره غذایی و راس هرم اكولوژیك قرار دارد و حضور آن در یك زیستگاه نشان از كیفیت بالا و پویایی آن اكوسیستم است.

توران منطقه ای خشک ، بیابانی و نیمه بیابانی است که میزان بارندگی سالانه آن از 100 میلیمتر تجاوز نمی کند . واقع شدن در فلات خشک ایران با توجه به خشکسالی های پی در پی سالهای گذشته مشکلات متعددی بوجود آورده است که آثار بسیار منفی آن کاهش جمعیت گیاهخواران منطقه ( از جمله آهو و جبیر ) که به عنوان طعمه اصلی یوزپلنگ محسوب می شوند و به تبع آن کاهش جمعیت گوشتخواران از جمله یوزپلنگ را باعث شده است . خشکسالی باعث کوچ حیات وحش شده است که از تبعات زیانبار کوچ ، تصادفات جاده ای می باشد که طی ده سال گذشته جمعیت بسیاری از یوزپلنگ تلف شده اند .

مجموعه حفاظتی ذخیره گاه زیستکره توران پناه­گاه آخرین جمعیت زایای یوزپلنگ آسیایی در دنیاست و این مهم ضرورت حفاظت از این گونه و زیستگاه­های آن را دو چندان می‌نماید حفاظت از زیستگاه و طعمه های آن علاوه بر حفاظت گونه بسیار حائز اهمیت است در این راستا و برای بهبود وضعیت طعمه های طعمه خواران منطقه به ویژه یوزپلنگ در نظر است زمینی به مساحت حدود یگ هکتار از اراضی موجود در پارک ملی توران موسوم به مزرعه ماجراد به زیر کشت یونجه برود.

بدین منظور انجمن نذرطبیعت در نظردارد هزینه بذر یونجه + تعمیرات یک دستگاه تراکتور را برای بذرکاری در منطقه متقبل گردد.

سورنا خسروی

خیر دنیا و آخرت برای شما

کمال صادقی

عالی عالی

صندوق ذخیره

مبلغ حمایت : 61،000،000 ریال

#گزارش

تصاویر زیر مربوط به سبز شدن بذرهای یونجه ای است که پیش تر کشت شده بودند.

نقاطی که به علت مصرف بذرها  توسط پرندگان سبز نشده بزودی مجددا کشت خواهند شد.

#گزارش

هزینه این پروژه با کمکهای رسیده اعضا که بصورت ماهانه پرداخت میکنند تأمین شده است. این کمکها تحت عنوان صندوق ذخیره اعضا در حساب انجمن نذرطبیعت قرار دارد و در پروژه هایی مثل بذرکاری توران که به کمک فوری نیاز است هزینه میشوند.

اگر عضو انجمن هستید و در سایت ثبت نام کرده اید پس از لاگین میتوانید ریز هزینه ها را در لینک زیر ببینید:

https://www.nazretabiat.ir/aid

در نیمه مهرماه 1398 تسطیح و بذرپاشی زمینی به مساحت حدود یک هکتار در پارک ملی توران با هفتاد کیلوگرم بذر یونجه بومی انجام گرفت.

آبیاری این زمین توسط قنات موجود در این مزرعه انجام میپذیرد.

هزینه های انجام شده تا کنون:

تعمیرات یک دستگاه تراکتور به مبلغ: سی و سه میلیون ریال

هفتاد کیلوگرم بذر یونجه به مبلغ: بیست و هشت میلیون ریال

مدیر

ایجاد شده در 29 مهر 1398 در بخش تعذیه حیات وحش

61،000،000 ریال از 61،000،000 ریال

%100 توسط 1 حمایت